אודות שיטים

ערש לידת מכון שיטים נמצא בחזונו של אריה בן גוריון, חבר בית השיטה – לתעד ולהטמיע את התרבות העברית-חלוצית שנוצרה בקיבוצים. בחדר קטן, בשנות ה – 30' של המאה הקודמת, החל לאסוף כל דף שעסק בקבלת השבת, בעיצובו של חג מסוים ועוד. עם השנים הפך החדרון לארכיון מפואר וגדוש המספר את סיפור יצירתה והתמודדותה של התנועה הקיבוצית עם מקורות ישראל ולוח השנה העברי.
בשנות ה – 90' של המאה הקודמת הפך הארכיון ל'מכון שיטים' בהנהגתו של בנימין יוגב (בוג'ה) שסימן את הפעולה החינוכית כליבת המכון. בחלוף השנים, התמיד המכון בהוצאת פרסומי חקר וליקוטי מקורות שעסקו בחגי ישראל והתחדשותם בתנועה הקיבוצית.
בשנת 2006, חבר המכון לתנועת 'המחנות העולים' והרחיב את פעולתו החינוכית בתחומי המחשבה הציונית – החלוצית, תיקון החברה והיחיד ומורשת העמק. מאז ועד היום, שוכן המכון בקיבוץ בית השיטה אשר בעמק יזרעאל והוא נושא את בשורת התחדשות פניה הן של התרבות היהודית והן של החברה הישראלית.
בין פעילויות המכון: הרצאות, סדנאות וסמינרים למורים, סגלי פיקוד בצה"ל, מדריכים בתנועות נוער, תלמידי בתי ספר, מכינות קדם צבאיות, קהילות ועוד. המפגשים החינוכיים עוסקים בתכנים מגוונים: יהדות כתרבות, ציונות, חלוציות, ספרות עברית, היסטוריה יהודית ועוד.

כתובת אתר האינטרנט של מכון שיטים: http://www.chagim.org.il