אודות בוג'ה

בנימין יוגב (בוג'ה) נולד בירושלים בי' שבט התרצ"ח, 12/01/1938. אביו, ניצול הפוגרומים באוקראינה ב-1919. אימו, עלתה עם כל משפחתה מפולין ב-1935.

לבוג'ה שני אחים, עמיצור, חבר קיבוץ יטבתה, ואתי ממושב באר טוביה. בוג'ה נשוי לדניאלה לבית אייזנר מירושלים. למשפחה שלושה בנים ובת ותשעה נכדים.
המאורע החשוב אשר השפיע על ילדותו ונעוריו של בוג'ה: ליל ההחלטה על חלוקת ארץ ישראל, בכ"ט בנובמבר 1947. השמחה והריקודים והתחושה שיש לעם היהודי מדינה משל עצמו. מייד למחרת היום החלו חודשים ארוכים של מלחמת העצמאות והמצור על ירושלים: אבא בצבא, קולות ירי ופגזים לעבר העיר, המזון המועט, המחסור במים וקציצות החוביזה.
בוג'ה למד י"ב שנים בגמנסיה רחביה בירושלים, אולם החוויה העיקרית של שנים אלו היתה תנועת הנוער. תנועת הצופים, שבט מצדה. הפעילות, ההדרכה, מחנות הקיץ, מחנות העבודה – כל אלו הביאו את בוג'ה להחלטה להגשים בקיבוץ.
במסגרת שירותו הצבאי שימש בוג'ה כלוחם בנח"ל המוצנח. במהלך המסלול הגיע הגרעין שלו לקיבוץ בית העמק. הגרעין ראה חשיבות רבה בהשלמת קיבוץ של עולים חדשים – יוצאי הונגריה, מערב אירופה ואנגליה.
כבר בשנים הראשונות בקיבוץ נרתם בוג'ה לפעילות של תרבות עברית בתוך קהילה של עולים ששפתם היתה אנגלית. הוא יזם קבלות שבת, טקסי חגים ובניית הקהילה סביב מעגל השנה היהודי. מעבר לכך, עבד שנים רבות בענפי המשק החקלאיים של הקיבוץ ופעמים רבות נקרא למלא תפקידי הובלה שונים במסגרת הקיבוץ והתנועה.
פעמיים יצא בוג'ה לשליחות בחו"ל: לתנועת הבונים באנגליה בשנים 1965-1968 ולתנועת יהודה הצעיר בארה"ב בשנים 1979-1981. בשליחויות אלה גיבש בוג'ה בצורה נחרצת את אמונתו בהכרח הציוני ובצורך שרוב יהודי הגולה יעלו ארצה לבנות כאן חברת מופת.
בין שתי השליחויות ריכז בוג'ה את תנועת הצופים בארץ. בתפקיד זה הגשים את אמונתו בתנועת הנוער ובין היתר יזם את הקמת גרעיני עודד – שנת שירות של בוגרי התנועה בעיירות פיתוח.
בכל הפעילויות הללו המשיך בוג'ה לשאת את תוכן חייו המרכזי – יצירת תרבות יהודית ציונית חלוצית.
פגישה מכרעת היתה לבוג'ה עם אריה בן גוריון, מייסד מכון החגים הקיבוצי בבית השיטה. הוא החל לעבוד עם אריה ולאחר כעשר שנים, כאשר אריה נפטר (1997), לקח על עצמו את הובלת המכון למשך עשור נוסף.
בשנים האחרונות עובד בוג'ה כמרצה וחבר צוות במכון וממשיך את פעילותו החינוכית-ערכית בהרצאותיו ובפגישותיו עם חיילי צה"ל, תלמידי בתי ספר, חניכי מכינות קדם צבאיות, מורים וקהילות בכל רחבי הארץ. מטרתו היתה ונשארה – לבנות במדינת ישראל חברה יהודית-חלוצית סביב תרבות ישראל, מעגל השנה היהודי ומחזור חיי אדם. במרכזה של חברה זו התגשמות חזון הנביאים – חברת מופת של שוויון וסולידריות.